Jak wybrać matę idealną?

617 Views 0 Liked

Kiedy zaczynamy przygodę z ćwiczeniami, stajemy przed wieloma wyborami, jednym z nich jest wybór odpowiedniej maty. Producenci oferują nam bardzo wiele produktów. Jednak jak wybrać matę, żeby odpowiadała nam nie tylko pod względem ceny, ale również była odpowiednio dobrana do rodzaju wykonywanych ćwiczeń i naszego gustu?

Już śpieszę z odpowiedzią. Istnieje kilka rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, a mianowicie: grubość, długość, materiał, z jakiego jest, wykona, elastyczność, waga. Oczywiście, nie możemy pominąć naszych preferencji wizualnych, mata powinna się nam podobać, wtedy również chętniej będziemy na niej ćwiczyć. Przechodząc do konkretów, wyróżniamy kilka rodzajów mat:

- Treningowa

- Ochronna

- Do jogi

- Gimnastyczna

- Tatami


Mata treningowa
, to mata przeznaczona do różnego rodzaju ćwiczeń. Wybierana często do ćwiczeń w domu. Z tego typu matami możemy się spotkać również w klubach fitness i siłowniach. Mata treningowa powinna mieć dobrą przyczepność do podłoża, żeby w czasie wykonywania intensywnych ćwiczeń się nie przemieszczała. Odpowiednia grubość, standardowo między 15 mm a 25 mm. Taka grubość uchroni nas przed obdarciami, stłuczeniami, ale również będzie dobrze izolować nas od zimnego podłoża.

Mata ochronna, jest używana pod sprzęt fitness. Ma za zadanie chronić podłogę przed zarysowaniami, ale również jest dodatkową amortyzacją np. podczas biegania na bieżni. Dodatkową zaletą tej maty jest to, że będzie wygłuszać hałasy podczas użytkowania sprzętu.

Mata gimnastyczna, znana ze szkolnych sal. Zwykle gruba, dobrze amortyzująca upadki. Używana w rehabilitacji, akrobatyce czy w szkołach na lekcji WF-u.

Mata do jogi, jest najcieńszą z dostępnych mat na rynku. Jej grubość waha się między 0,9 mm do 6 mm. Warto zwrócić, uwagę czy została wykonana z dobrego materiału, który zapewni nam dobrą przyczepność do podłoża. Matę do jogi często zabieramy ze sobą na zajęcia, dlatego warto, żeby łatwo się zwijała, a co za tym idzie, była elastyczna.


Mata Tatami
, to tradycyjna Japońska mata. Dawniej były wykładane nią pomieszczenia domów, czy sklepów. Współcześnie używana jest do wykładana sal do treningu sztuk walki takich jak: judo, aikido, jitsu.

Dobrze, a więc znamy już rodzaje mat, ale wciąż pozostaje pytanie, jaką matę kupić?

To jaką matę należy wybrać, zależy od tego, do czego będziemy jej używać. Musimy sięgnąć po matę, która będzie odpowiedzią na nasze potrzeby. A więc jeśli zamierzamy rozpocząć ćwiczenia w domu, to warto sięgnąć po matę treningową, jej grubość dobrać do naszych predyspozycji i podłoża, na jakim będziemy wykonywać ćwiczenia. Kiedy chcemy zacząć przygodę z jogą, warto sięgnąć po cieńsze maty dostępne na rynku. Natomiast, gdy nasza podłoga cierpi pod ciężarem sprzętu fitness, kupmy matę ochronną.

A.A

Leave a comment

Log in to post comments