4 ważne kwestie przy wyborze rękawic bokserskich

3337 Views 0 Liked

Boks to nie tylko walki zawodowe, ale również jedna z aktywności fizycznych, która może być uprawiana przez każdego. Kiedy zaczynamy przygodę z boksem to stajemy przed nie lada wyzwaniem — wybór rękawic. Pozornie może wydawać się to prostą sprawą, jednak często zapominamy o wielu ważnych kwestiach.

kickboxer-1561793_1920.jpg

Przy wyborze rękawic, istotne są takie cechy jak:

1. Waga — wyrażana w uncjach (oz). Oz to nic innego jak oznaczenie wagi rękawic od 6 oz do nawet 20 oz. Waga poniekąd jest też wyznacznikiem rozmiaru. Rękawice o wadze 6 - 8 oz, przeznaczone są zwykle dla dzieci i kobiet o drobnych dłoniach. 10-12 oz, są najbardziej popularnym (rozmiarem, wagą) wybieranym przez kobiety o dużych dłoniach i mężczyzn o dłoniach standardowych. 14 oz, są odpowiednim wyborem dla mężczyzn do średnich dłoniach, natomiast 16 oz dla Panów o dużych dłoniach. Większe są rzadziej używane. Oczywiście przy wyborze wagi, powinniśmy również zwrócić uwagę na to, jakie będzie ich przeznaczenie. Do treningów powinniśmy wybrać większą wagę niż do typowej walki. Dzięki większej wadze rękawic podczas treningów możemy wyćwiczyć lepszą szybkość oraz siłę cisów. Kiedy podczas walki założymy rękawice o mniejszej wadze, pozwoli to na odczucie różnicy przy wyprowadzaniu kolejnych uderzeń. Większa waga ma również znaczenie podczas treningów pod względem siły uderzenia. Rękawice o większej wadze lepiej amortyzują uderzenia. Przecież nie chcemy, za bardzo uszkodzić twarzy naszego partnera. Podczas walki partnerzy powinni mieć taką samą wagę rękawic. A więc podsumowując, wagę (rozmiar) rękawic powinniśmy dobrać do przeznaczenia, ale również dopasować do swoich dłoni.


2. Materiał — na rynku dostępnych jest wiele modeli, wykonanych zwykle ze skóry naturalnej lub syntetycznej. To, z jakiego materiału zostały wykonane, na pewno wpływa na ich wytrzymałość i cenę. Skóra naturalna, będzie bardziej odporna na zdzieranie i uszkodzenia. Jednak, z tym materiałem wiąże się wyższa cena. Natomiast skóra syntetyczna, jest tańsza, jednak mniej odporna na uszkodzenia. Nie sam materiał ma znaczenie, ale również to jak rękawice są zrobione. Uszycie i dokładność wykonania szwów. Jeśli jesteś początkujący i jeszcze nie wiesz, czy boks jest dla Ciebie, to możesz wybrać tańszy model ze skóry syntetycznej. Jednakże warto odłożyć i zainwestować w rękawice z dobrego materiału.


3. Zapięcie — rękawice dzielą się na sznurowane oraz zapinane na rzep. Sznurowanie to klasyczne zapięcie rękawic. Taki typ zapięcia pozwala na precyzyjne dopasowanie rękawic do dłoni. Aczkolwiek, jest ono bardziej wymagające, przy zakładaniu. Aby zasznurować rękawice, zawsze będzie potrzebna pomoc drugiej osoby. Zapięcie na rzep jest bardziej komfortowe i pozwala na szybsze założenie rękawic, bez pomocy innej osoby. Jednak niestety rękawica nie będzie tak precyzyjnie dopasowana. Jeśli wybieramy zapięcie na rzep, to zwróćmy uwagę, aby było on jak najszerszy. Pozwoli to na lepsze usztywnienie nadgarstka. Zapięcie na rzep jest aktualnie bardziej popularne podczas treningów niż zapięcie sznurowane.


4. Typ — rękawice dzielimy na dwa typy — bokserskie i muay thai. Rękawice typowo bokserskie są zaokrąglone, natomiast muay thai bardziej spłaszczone. Wynika to ze stylu boksu tajskiego, w którym m.in. ściągamy głowę przeciwnika do parteru, lub walczymy w klinczu. Spłaszczona budowa rękawic, zdecydowanie pomaga w walce powyższymi technikami. Więc jeśli zamierzamy trenować standardowy boks czy kickboxing to wybierzmy pierwszy typ rękawic. A jeśli interesuje na styl boksu tajskiego, to postawny na rękawice muay thai.


Przy zakupie rękawic, warto również zaopatrzyć się w owijki. Dzięki owijkom nie tylko dodatkowo chronimy dłoń i usztywniamy nadgarstek, ale również zostaje wchłaniana wilgoć. W przeciwieństwie do rękawic owijki można prać, dzięki czemu możemy lepiej dbać o higienę rękawic. Podsumowując, wybór rękawic nie jest prosty, ale też nie musi być skomplikowany. Wystarczy, że zwrócimy uwagę na powyższe kwestie. Przede wszystkim pamiętajmy o wyborze odpowiedniej wagi. Dobrze dobrana waga to połowa sukcesu. Materiał, zapięcie oraz typ powinniśmy dostosować do przeznaczenia i zaawansowania. Gdy już wybierzemy odpowiednie rękawice, to pozostaje nam tylko zostać mistrzami boksu! :)

 

duble boks.jpg

A.A

Leave a comment

Log in to post comments